Malá Sushi párty – a rovno doma…

Júj priatela, dúfam, že Vám nenarobím priveľké chúťky, ale rád by som sa podelil s Vami o pár záberov, ktoré nám pri príležitosti narodenín môjho suseda a tiež aj mojich, spáchali naši hostia na malej domácej sushi párty…

Milujem pripravovať jedlá aj keď nie som kuchár, no veľmi ma to baví a zdá sa, že mnohí z môjho okolia nemajú na toto tú svoju trpezlivosť, zvlášť, keď sa jedná skôr o efekt na stole ako samotnú chuť. Tá je samozrejme tiež veľmi dôležitá, ale sushi je podľa mňa kategória sama, ktorá je práve efektom na podnose…

(na obrázku vľavo – nigiri sushi s čerstvým lososom a údenou maslovou rybou)

Zohnať čerstvé suroviny na sushi je aj nie je problematické. Chce to len čas a vedieť kam ísť nakupovať. Tí, ktorí doma sushi pripravujete máte isto svoje obľúbené obchody, takže nebudem tu robiť reklamu ani doporučovať. Vedzte, že je lepšie mať v takomto prípade otvorený obchod ako obchodený otvor (pardon, to bol pokus o vtip).

(na obrázku vpravo – „MakiGirl“ sushi hoso maki, lososové, avokádové a surimi)

Niekde som ale čítal, že sushi nemá strednú cestu, že ho buď nenávidíte, alebo milujete. Tak hádajte, do ktorej kategórie asi patria tí, ktorí prišli toto všetko pojesť?

Veru áno, máte pravdu, ale našli sa aj takí, ktorí doposiaľ o tomto iba počuli. Nuž a prečo ich nepotešiť… alebo nebodaj zarmútiť? Nech posúdia sami.

So susedom sme dôležitú funkciu výroby rôznych podôb maki zverili jeho dcére, ktorú sme napokon museli vyhlásiť za „MakiGirl“. No veď posúďte, zvládla to bravúrne, nie?

(na obrázku vľavo – „MakiGirl“ farebnosti – hoso maki, futo maki, california rolky ale aj gunkan maki – to bolo práce, však?)

Akosi sme sa so susedovcami rozbehli, ale na Temaki nám už nevyšlo čas. Veď keď niekto bude mať chuť, povie si. A viete, že si nikto nepovedal? Hostia boli zaujatí farebnosťou a tým, čo si dajú na tanier.
A jeje. Keď to teraz takto píšem, normálne mám zase chuť niečo podobné vyviesť. Mňam!

(na obrázku vpravo – nigiri sushi s krevetami a údenými lososovými plátkami, v strede gunkan maki)

Pôvodne sme mysleli, že to bude, ako sa hovorí, „prachsprostá žranica“, ale nakoniec to vypálilo aj s kostýmami, ktoré si naše dievčatá povymýšľali. Dokonca aj mne sa ušlo trochu očných šminiek na zvýraznenie šikmosti očí. Nechápem ako to tým ženám nevadí, veď už o hodinu som bol rozmazaný ako zmoknutý obraz z temperových farieb.

(na obrázku vľavo – nigiri sushi s čerstvým lososom a údenou maslovou rybou)

A čo deti? No tie pobehovali okolo nás zvedavé. Ale nie ani zvedavé na to, čo si naberajú dospelí, skôr na to, čo budú jesť.

Len mi nepovedzte, že by ste na svoje deti vôbec nemysleli. Tie si užili klasiku v podobe kuracieho na sladkokyslo s ryžou, ktoré v ten večer zmizlo ako by bolo priamo zo stola sublimovalo. Síce nie japonská, ale čínska kuchyňa, ale myslím si, že im to pre spokojnosť bolo totálne šuma-fuk.

A aby som nezabudol. Ostrokyslá polievka od Quanna (z relácie Varí Vám to) mala tiež veľký úspech.

(na obrázku vpravo – gunkan maki s lososovým kaviárom – a zase môžem celý rok šetriť…)

Nuž a nakoniec, japonsko nejaponsko, bola aj pravá slovenská torta.

Takzvaná „Torta pre chlapov“, plná toastov so slaninou, klobáskou, šunkou, údeným syrom, jednoducho všetko, čo sa medzi tie toasty zmestilo a vôbec, ale vonkoncom vôbec nemalo nič so zdravým štýlom stravovania. Možno tá cesnaková nátierka, ktorou to bolo celé lepené a z ktorej bola vytvorená pena.

Tak hurá do toho….. a dobrú chuť.