Chcelo to zmenu, čáry máry Hada Gada

Nebolo mu treba si takéto niečo ani len pomyslieť aj napriek tomu, že sa už dlho potácal v divokom stereotype bežného života (povinnosti, pravidelné činnosti, plánovania a iné, sami to poznáte). Začiatkom roka však bol nútený zmeniť svoju zabehanú prácu. Organizačné dôvody. Asi to naozaj chcelo zmenu. Neplánoval, prišlo to prirodzene a samé od seba.  A práve toto neočakávané prepnutie pomysleného vypínača to celé jednoducho spustilo…

Odrazu bolo všetko inak. Starí priatelia dostali nálepku – kvalitní, čo stoja za to – a tí noví? Ešte len zisťuje, no rozhodne je to prinajmenšom príjemné. Noví kolegovia, nové spôsoby, noví priatelia, nové záujmy, nový časový plán, organizácia vlastného života – samá zmena. Stereotyp odrazu akosi zaostáva, akoby mu bol z vrecka na rozbitý chodník vypadol a nemožne tam ležiac krúti nechápavo hlavou, prečo sa nebol schopný udržať.

Kráčajúc po onom chodníku si uvedomil, že vždy myslel skôr na iných ako na seba. Teraz ale cítil ako sa to mení. Samé. Akoby vetrom priviate prišli nové problémy, nové radosti a i tie bežné starosti už neboli také bežné, mali len inú tvár. Neprebádanú. Novú…
A zbadal sa, že je tu. Aj pre seba. Uvedomil sa hľadajúc kompromis medzi sebou a inými, tých ktorých pred sebou kedysi preferoval.

Svoj itinerár života obohatil i o svoju záľubu. Konečne! Brnkanie do strún gitary, ktorá ho v čase stereotypu smutne z kúta prosila, aby jej oprášil telo a rozozvučal jej ticho čakajúce struny do piesne, sa zrazu stalo takmer dennodennou zábavkou. Prijal dokonca ponuku do folkovej kapely a konečne začal inšpirovaný novou skutočnosťou tvoriť. Nebyť v novej práci, ani nečíta náhodný inzerát hľadajúci gitaristu. Napriek tomu, že o tom kedysi len uvažoval a ani teraz na to nemal, ako sa hovorí „gule“, ho až manželka presvedčila, aby išiel do toho. A kľudne aj bezhlavo. Vraj nech si spní svoj sen.

Dnes vie, že mala pravdu. Jeho poličky sna sa pomaly zapĺňajú malými bodkami, ktoré sám nemusí, no iní ich volajú noty. V mobile sa mu množia inšpirácie v podobe textov, fotiek z akcií, na ktorých s radosťou hrá a spieva vo „schválenej funkcii“ ako nový člen folk & world music kapely HADA GADA. Jednoducho easy life ako sa len dá. A nestojí to ani veľa námahy, pretože ak človek chce, ide to celkom samé. A samozrejme zadarmo, len tak pre radosť.

Alebo Tak inak povedané:
Zem vie, že Zmena je život, pretože Divadlo života sa, či chceme alebo nie, hrá na Pláni snov. A skôr než tento Vlak zastaví a donúti ho žiť S paličkou v pravej ruke podopierajúc jeho vlastné Zrkadlo, za ktorého obraz by sa nemusel nikdy hanbiť, by rád zažil aspoň raz Piaty element. Snáď bude jeho Prosba vypočutá.

A možno som sa práve nechal počuť.
When you say nothing at all – priatelia.